Książki o minimalizmie, które inspirują do zmian i tłumaczą założenia minimalizmu. Część z wymienionych skupia się na idei minimalizmu, a inne podchodzą do tematu praktycznie i zadaniowo. Jeśli tematyka minimalizmu Cię interesuje, na pewno któraś z wymienionych pozycji przypadnie Ci do gustu.
Minimalizm – książki, które warto znać
1. Sztuka prostoty, Dominique Loreau
Sztuka prostoty to inspirująca książka ukazująca piękno życia w duchu minimalizmu. Prezentuje podejście zmysłowe, kobiece i szlachetne, nastawione na dostrzeganie piękna w prostocie. Książka Dominique Loreau z pewnością zmotywuje Cię do czerpania radości z posiadania mniej i celebrowania codzienności. Warto jednak z przymrużeniem oka podejść do niektórych życiowych rad autorki i traktować je z dystansem.
2. Minimalizm, Leo Babauta
Książka Leo Babauta przedstawia podstawowe założenia filozofii minimalistycznej. W krótki i zwięzły sposób zapozna Cię z ideą konwencjonalnego minimalizmu i przedstawi korzyści wprowadzenia jej w życie.
3. Masz wszystko, czego potrzebujesz, Tara Button
Tara Button w swojej książce nie skupia się na samej idei minimalizmu, za to punktuje problemy związane z konsumpcyjnym stylem życia i wskazuje drogę do ich rozwiązania. Bardzo praktyczne ujęcie tematu świadomych zakupów i funkcjonowania w świecie, gdzie każdy chce Ci coś sprzedać. Autorka zarysowuje historyczne tło rodzącego się konsumpcjonizmu i wyposaża czytelnika w narzędzia do racjonalnego korzystania z konsumpcyjnego dobrobytu.
4. Pożegnanie z nadmiarem, Fumio Sasaki
Książka Fumio Sasaki prezentuje dość ortodoksyjne podejście do minimalizmu. Może bardzo inspirować, ale także spłoszyć osoby jeszcze nieprzekonane do tej idei. Warto do tej pozycji podejść z dystansem, otwartą głową i refleksyjnym nastawieniem.
5. Magia sprzątania, Marie Kondo
Podejście Marie Kondo nie jest uznawane za klasyczny minimalizm, jednak do mnie przemawia najbardziej. Kondo prowadzi czytelnika krok po kroku przez proces odgracenia mieszkania i rozpoczęcia nowego rozdziału. Ta książka realnie zmieniła moje życie i z aspirującej zakupoholiczki uczyniła mnie minimalistką, dlatego polecam ją na każdym kroku.
Podobnie jak w przypadku Loreau, także warto przymknąć oko na niektóre rady autorki, które mogą nam się wydać niedorzeczne ze względu na różnice kulturowe (dziękowanie skarpetkom czy wyrywanie stron z książek). Jeśli jednak podejdziemy do tego rodzaju zgrzytów z dystansem, ta pozycja może wprowadzić w nasze życie zupełnie nową energię.
Przeczytaj także: Jak zostałam minimalistką?
Ten wpis zawiera linki afiliacyjne.
Podcast o minimalizmie, rozwoju i dbaniu o siebie
Posłuchaj mojego podcastu Chociażby na Spotify: