Minimalizm – książki, które warto znać

minimalizm-ksiazki

Książki o minimalizmie, które inspirują do zmian i tłumaczą założenia minimalizmu. Część z wymienionych skupia się na idei minimalizmu, a inne podchodzą do tematu praktycznie i zadaniowo. Jeśli tematyka minimalizmu Cię interesuje, na pewno któraś z wymienionych pozycji przypadnie Ci do gustu. 

Minimalizm – książki, które warto znać

1. Sztuka prostoty, Dominique Loreau

minimalizm-ksiazki-sztuka-prostoty

Sztuka prostoty to inspirująca książka ukazująca piękno życia w duchu minimalizmu. Prezentuje podejście zmysłowe, kobiece i szlachetne, nastawione na dostrzeganie piękna w prostocie. Książka Dominique Loreau z pewnością zmotywuje Cię do czerpania radości z posiadania mniej i celebrowania codzienności. Warto jednak z przymrużeniem oka podejść do niektórych życiowych rad autorki i traktować je z dystansem.

2. Minimalizm, Leo Babauta

leo-babauta

Książka Leo Babauta przedstawia podstawowe założenia filozofii minimalistycznej. W krótki i zwięzły sposób zapozna Cię z ideą konwencjonalnego minimalizmu i przedstawi korzyści wprowadzenia jej w życie.

3. Masz wszystko, czego potrzebujesz, Tara Button

ksiazki-minimalizm-masz-wszystko

Tara Button w swojej książce nie skupia się na samej idei minimalizmu, za to punktuje problemy związane z konsumpcyjnym stylem życia i wskazuje drogę do ich rozwiązania. Bardzo praktyczne ujęcie tematu świadomych zakupów i funkcjonowania w świecie, gdzie każdy chce Ci coś sprzedać. Autorka zarysowuje historyczne tło rodzącego się konsumpcjonizmu i wyposaża czytelnika w narzędzia do racjonalnego korzystania z konsumpcyjnego dobrobytu.


[mc4wp_form id=1283]


4. Pożegnanie z nadmiarem, Fumio Sasaki

pozegnanie-z-nadmiarem-blog-minimalizm

Książka Fumio Sasaki prezentuje dość ortodoksyjne podejście do minimalizmu. Może bardzo inspirować, ale także spłoszyć osoby jeszcze nieprzekonane do tej idei. Warto do tej pozycji podejść z dystansem, otwartą głową i refleksyjnym nastawieniem.

5. Magia sprzątania, Marie Kondo

ksiazki-minimalizm-marie-kondo

Podejście Marie Kondo nie jest uznawane za klasyczny minimalizm, jednak do mnie przemawia najbardziej. Kondo prowadzi czytelnika krok po kroku przez proces odgracenia mieszkania i rozpoczęcia nowego rozdziału. Ta książka realnie zmieniła moje życie i z aspirującej zakupoholiczki uczyniła mnie minimalistką, dlatego polecam ją na każdym kroku.

Podobnie jak w przypadku Loreau, także warto przymknąć oko na niektóre rady autorki, które mogą nam się wydać niedorzeczne ze względu na różnice kulturowe (dziękowanie skarpetkom czy wyrywanie stron z książek). Jeśli jednak podejdziemy do tego rodzaju zgrzytów z dystansem, ta pozycja może wprowadzić w nasze życie zupełnie nową energię.

Przeczytaj także: Jak zostałam minimalistką?

Ten wpis zawiera linki afiliacyjne.


Podcast o minimalizmie, rozwoju i dbaniu o siebie

Posłuchaj mojego podcastu Chociażby na Spotify:

jak-odgracic-dom

Jak odgracić dom?

Minimalizm powinniśmy zacząć od odgracenia przestrzeni, w której mieszkamy. Dlaczego? Bo jeśli postanowimy tylko ograniczać przyszłe zakupy, możemy…

teksty, które mogą ci się spodobać